Volkswagen Passat klimatyzacja nie działa

Co zrobić gdy klimatyzacja w volskwagenie passacie, polo lub golfie nie działa? Nie dmucha zimnym tak jak powinna? Udaj się z tym do mechanika, a najlepiej unikaj uruchamiania jej jeśli coś Cię niepokoi.


No, to skoro mamy już z głowy ten temat to musimy poważnie porozmawiać o Jarząbku...
halo halo
Architekt Wojciech Jarząbek urodził się 3 czerwca 1950 roku we Wrocławiu. Ma jednego z najpiękniejszych wąsów jakie kiedykolwiek widziałem. Choć sam nie określa się postmodernistą, to owoce jego twórczości historycy sztuki zazwyczaj klasyfikują jako budynki postmodernistyczne1.
Wykształcenie architektoniczne uzyskał w latach 70-tych, więc jego wykładowcy byli modernistami. Sam Pan Jarząbek za modernizmem nie przepada... delikatnie mówiąc. Jest antymodernistą, podobnie jak sporo jego kolegów po fachu z tamtych roczników1. To właśnie to pokolenie wpływało na kształ polskiej architektury, kiedy progresja stylistyczna przeszła z modernizmu (który był już w swojej formie prawie 70 lat) na postmodernizm. Na zachodzie stało się to znacznie wcześniej, ale w Polsce dopiero kryzys gospodarczy mógł umożliwić zaistnienie nowego stylu.
Pan Jarząbek w latach 80-tych wielokrotnie wyjeżdżał do Kuwejtu2. Te wyjazdy i praca projektowa przy takich obiektach jak Al Othman2 bez wątpienia miały wpływ na jego twórczość. Szczególnie widoczne jest to przy jednym z jego najstarszych dzieł- kościele Najświętszej Marii Panny Królowej Pokoju w Popowicach we Wrocławia. Kościół budowano od 1980 do 1994 roku. Choć sama jego bryła jest wyjątkowa, to jego wnętrze jest bardzo egzotyczne.
Ceglany kościół
Najsłynniejszym obiektem zaprojektowanym przez Pana Jarząbka jest SOLPOL. Niestety ale on już został zburzony. Był jedną z największych ikon postmodernizmu w Polsce, budynkiem o którym mówiło się często. Stojący przy ulicy Świdnickiej we Wrocławiu od 1993 roku3 Dom Handlowy w swoim czasie był bardzo nowoczesny. Mimo (po)nowoczesności nie porzucał historii miejsca w którym powstał i nawiązywał dialog z otoczeniem3. Jego wyższe kondygnacje były cofnięte, aby wyeksponować prezbiterium sąsiedniego kościoła pw. św. Doroty, Stanisława i Wacława. Mimo ogromnych protestów, niezwykle dużej wartości obiektu oraz jego wielkiego znaczenia dla historii sztuki, został w 2022 roku zniszczony.
bardzo piękny i nowoczesny budynek. Kolorowy, szklana wieżyczka
Warto teraz spojrzeć na inny budynek, który na szczęście nie został zniszczony. To plomba przy ulicy Wybrzeże Wyspiańskiego 36 we Wrocławiu.
Budynek z wszech miar wyjątkowy, mimo że mierzący tylko 5 kondygnacji (+2 kondygnacje na poddaszu). Zarówno wielkością jak i poniekąd stylem nawiązuje do kamienic w których pierzei się znalazł. Jednak zastosowane tutaj rozwiązania artystyczne są jedyne w swoim rodzaju. Pełno tu trójkątów, kół, nieoczywistych asymetrii i mocnych kolorów. Niektóre z balkonów mają nawet własne daszki-parasolki 🥹. Ta malownicza (dosłownie) kamieniczka powstała w 1996 roku4.

Budynków projektu Pana Jarząbka jest całe mnóstwo! Na szczęście większość z nich nie zostało wyburzonych, choć wiele z nich utraciło swój idealny kolor. Jednym z nich jest zespół miekszaniowy przy ulicy Szwedzkiej. Budynki ustawione ,,na zakładkę" w stosunku do ulicy są kolorową, abstrakcyjną kompozycją. Dużo tu okrągłych balkonów (lub okrągłych dziur na loggie). Oryginalna kolorystyka dobrze współgrała z grą światłocienia elewacji, której różne kondygnacje były cofnięte względem siebie5.

  1. A. Gzowska, L. Klein. Solpol jest specjalny, 11 2013
  2. Ł. Stanek, Postmodernizm jest prawie w porządku, Warszawa 2012, s.33.
  3. A. Cymer, Długie lata 90. Architektura w Polsce czasów transformacji, Warszawa 2024, s.306-309.
  4. Ibidem, s.147-149.
  5. Ibidem, s.105-106.

Strona oraz cała jej treść powstała w celach artystyczno-humorystycznych.